مشاهده / بستن موضوعات

تحلیل محتوای آگهی های بازرگانی روزنامه های جام جم و همشهری

دسته بندی: ارتباطات
1382 بازدید

در جامعه ی امروز ایران با توجه به گذشت 35 سال از انقاب اسلامی ، مفاهیمی مانند توسعه ، خودکفایی و... مور تاکید قرار دارد. شاید یکی از ابعادی که می توان توسعه در تولیدات داخلی را حداقل از لحاظ کمی مورد توجه قرار داد میزان آگهی های تجاری درباره ی کالاهای داخلی باشد و و همچنین روش ها ی تبلیغاتی از جمله موارد با اهمیتی است که تعین آنها در رسانه ها ، برای جامعه ی رسانه ای کشور و سایر گروه های مرتبط ،با توجه به اهمیتی که تبلیغات در رونق بازار و اقتصاد دارد از اهمیت ویژه ای بر خوردار می باشد از آن جا که رسانه های ارتباط جمعی ، از مهمترین ، محمل ها برای آگهی های تجاری محسوب می شوند. وسیله ی اصلی بسیار ی از جاذبه های اقناعی ، رسانه های همگانی است(پراتکانیس ،1390ص11) مساله ی این پژوهش ، تشخیص انواع کالاهای مورد تبلیغ ، محل تولید ،و روش های تبلیغاتی و ... در دو روزنامه ی جامه جم و همشهری می باشد این دو روزنامه دارای تیراژ نسبتا بالا و برای بسیاری از شهروندان ایرانی ، شناخته شده هستند.

 

21صفحه فایل ورد (قابل ویرایش Word) فونت 14 منابع دارد قیمت 15000 تومان 

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید

انجام پروپوزال و پایان نامه ارتباطات در کوتاهترین زمان با موضوعات خاص شما. منتظر تماس شما هستیم

از ساعت 11 الی 19 روزهای کاری02166479693

 


اهمیت و ضرورت تحقیق:

ارائه ی تصویری عینی از ماهیت آگهی های تجاری در دو روزنامه کثیر الانتشار کشور(جام جم و همشهری ) که از تیراژ بالایی برخوردار هستند و به نظر می رسد که برای اکثر افراد جامعه شناخته شده می باشند می تواند برای دست اندر کاران تبلیغات بازرگانی مانند فاعلین تبلیغات در کانون های تبلیغاتی ، شرکتهای تجاری و رسانه ها از یک سو ، و از سویی دیگربرای محققان و برنامه ریزان اجتماعی و اقتصادی دارای اهمیت باشد . زیرا هر دو گروه ، برای اتخاذ تصمیمات درست و مرتبط با موضوع مطروحه ، می باید از اطلاعات عینی و دقیق برخوردار باشند.
تبلیغات و مصرف از عناصر حیاتی دنیای معاصر و نیز کشور ایران در عصر جهانی شدن هستند. نوع کالاها ، محل تولید کالاها و شیوه های ارائه ی آگهی های کالاها و..... همه از جمله موارد مهمی هستند که این تحقیق به تشخیص آن ها می پردازد
هدف تحقیق :

هدف کلی : شناسایی اگهی های تجاری در دو روزنامه همشهری و جام جم در جهت مشخص کردن ویژگی های آنها برای پاسخ به نیازهای اطلاعاتی کانون های تبلیغاتی، شرکت ها و تولیدکنندگان ، و رسانه برای هدف های مختلفی مانند رقابت ، تحکم روش ها ، تغییر و... از یک سو و از سویی دیگر ارائه ی تصویری مستند و عینی از یک واقعیت موجود برای محققان ، برنامه ریزان و دست اندر کاران امور اجتماعی و اقتصادی و..

اهداف جزئی :
- شناسایی نوع کالا های آگهی شده و میزان آنها
- شناسایی محل تولید کالا های آگهی شده و میزان آنها
- شناسایی شیوه های ارائه ی آگهی و تعیین میزان هریک از انها


فرضیه و سوالات تحقیق

از آن جایی که این تحقیق ، تحلیل محتوای توصیفی است از این رو فرضیه ای برای آن در نظر نگرفته شده است. معمولا در مطالعات توصیفی ، نیازی به نوشتن فرضیه نیست و هر سوال خود به عنوان فرضیه در نظر گرفته می شود.(محمدی مهر،1389 ص96)
از این رو ، سوالات این پژوهش ، به این ترتیب میباشند:
1. نوع و میزان هر یک از کالاهای آگهی شده چیست ؟
2. چه میزان از کالاهای آگهی شده مربوط به کالاهای تولید شده در داخل ، در خارج یا محصول مشترک هستند ؟
3. چه میزان از آگهی ها دارایی شعار هستند؟ و نحوه ی ارائه ی شعارها در آگهی ها به چه صورتهایی است ؟
4.چه میزان از آگهی ها دارای تحریک حس کنجکاوی هستند ؟
5.چه میزان از آگهی ها دارای تضمین خدمات پس از فروش هستند ؟
6. در چه میزان از آگهی ها ، استناد به استاندارد بودن کالا شده است؟

واحد تحلیل:
اولین اقدامی که عموما برای هر نوع ، تجزیه و تحلیل صورت می گیرد، تفکیک موارد آماده شده به عناصر و اجزای مختلف است. درتجزیه و تحلیل محتوا، مجموعه مورد نظر به واحد های بیش از بیش کوچک ، تقسیم می شوند(معتمد نژاد،1356به نقل از محمدی مهر،1389ص80) در هر تحقیق تحلیل محتوا می باید متون مورد بررسی را به واحد های قابل شمارش ، مجزا و یکسان تقسیم کرد در واقع مقولات مورد نظر در تحقیق بر مبنای وقوع آنها در هریک از این واحد های مجزا ، یکسان و قابل شمارش مورد تحلیل قرار می گیرند.
در این تحقیق ، تک تک آگهی های تجاری در دو روزنامه ی جام جم و همشهری با توجه به جامعه ی اماری تحقیق ، واحد تحلیل ،محسوب می شوندو بر این مبناء موارد وقوع مقولات در تک تک واحد های تحلیل ، واحد ثبت در نظر گرفته می شوند.

جامعه ی آماری :

در این تحقیق ، تمامی شماره های دو روزنامه ی جام جم و همشهری ، به مدت یک ماه، یعنی از تاریخ 15/1/1393 تا15/2/1393 جامعه ی آماری را تشکیل می دهند.

نمونه گیری :
تعیین حجم نمونه: بین حجم نمونه و واحد تحلیل ، رابطه مستقیم وجود دارد ، اگر در تحقیقی ، واحد تحلیل کوچک مورد نیازباشد ، بالطبع ، حجم نمونه نیز باید کوچک باشد و بالعکس ، واحد تحلیل بزرگ تر ، به حجم نمونه بزرگتری نیاز دارد ( همان ،ص108)
در این تحقیق ، واحد تحلیل ، آگهی های موجود در دو روزنامه ی همشهری و جام جم در مدت یک ماه است و از آنجا که اگهی های بازرگانی در روزنامه معمولا چندان بزرگ نیستند از این رو از هر روزنامه 15 شماره در نظر گرفته می شود و در کل 30 شماره ، حجم نمونه را تشکیل می دهد.
روش نمونه گیری :
در این تحقیق ، 15 شماره از هر یک از دو روزنامه ی جام جم و همشهری یعنی در کل 30 شماره با روش تصادفی ساده انتخاب می شوند.قرعه کشی ساده: چنانچه چارچوب نمونه گیری را به قطعات جداگانه کاغذ تقسیم کنیم(هر واحد روی یک کاغذ) و انگاه کاغذ ها را از جعبه خارج کنیم(همان ص 117)
بر این مبنا ، از هر یک از این دو روزنامه تاریخ ها یا شماره ها را که 24 عدد می شوند را بر روی کاغذ های کوچک می نویسیم و 15 کاغذ را به صورت تصادفی ، بیرون.............................

 

بلافاصله بعد از پرداخت موفق میتوانید فایل کامل این پروژه را با سرعت و امنیت دانلود کنید

قیمت اختصاصی و استثنایی این پروژه : تنها , 15000تومان

 

 

 

قیمت قبلی : 250000 ریال

قیمت جدید : 15000 تومان  |   جهت خرید محصول بر روی تصویر روبرو کلیک نمایید :

خرید آنلاین این مطلب

0 نظر
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *