مشاهده / بستن موضوعات

آداب و معاشرت و آئين همسرداری

3993 بازدید

آداب و معاشرت و آئین همسرداری

پروردگار لایزال بر اساس تعالیم آسمانی به بشر این مسئله را آموخته و نشان داده است كه موجودات عالم از جفت آفریده شده اند.
• قرآن كریم درباره موجودات عالم می فرمایند : از هر چیزی جفتی آفریدیم شاید متذكر شوید. سوره ذاریات آیه 49
این آیه نشان می دهد كه موجودات زنده همگی به صورت جفت وجود دارند و این مسئله توسط دانشمندان نیز اثبات شده است.
مسئله جفت بودن موجودات عالم درباره گیاهان نیز به اثبات رسیده به طوریك در قرآن كریم آمده است: آیا آنان به زمین نگاه نكردند كه چقدر از انواع گیاهان، جفت پر ارزش در آنان رویاندیم ؟ سوره شعرا آیه 7
قرآن درباره جفت آفرینی انسان نیز می فرماید : از جنس شما همسرانی برای شما قرارداد. سوره مبارکه شوری آیه 11
به طور کلی اولین قدم برای ازدواج انسان را بر روی زمین خود خداوند عالم برداشته است.
بنا به روایتی از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است که وقتی خداوند آدم وحوا را روی زمین قرار داد و آدم، حوا را مشاهده كرد به خداوند فرمود : خدایا این موجود چه چهره زیبا و جذابی دارد، من به او تمایل دارم.
خداوند فرمود : این بنده من، حوا است. دوست داری مطیع تر شود و مونس و همراه تو شود؟ عرض كرد پروردگاران اگر چنین شود من بسیار سپاسگزار خواهم شد. خداوند فرمود : اشكالی ندارد ، ولی برای كسب رضای من باید قدمی برداری ؟
آن قدم این است كه حتماً مهریه ای را برای وی قرار دهی و آن مهریه این است كه آئین دین من را به او تعلیم وآموزش دهی ! انسان قبول كرد و خداوند حوا را به عقد آدم درآورد.
در مسیر فطرت نیز مشاهده می كنیم كه خداوند به سه طریق در دلبستگی انسانها این ویژگی را قرار داده است :
1 – انسان چه مرد و چه زن در وجود خود نیاز به همسر را حس می كند.
2 – انسان چه مرد و چه زن در وجود خود نیاز به پیوستگی را حس می كند.
3- انسان چه مرد و چه زن برای تداوم و بقای نسل نیاز به همسر را در خود حس می كند.
علاوه بر این موارد مشاهده می شود كه ازدواج انسان را از كامجویی های فاسد و انحرافات زشت دوری می كند.
• پیامبر اكرم (ص) فرموده اند : هر كس دوست دارد بر فطرت من باشد باید به سنت و روش ، رفتار كند و یكی ازسنتهای من ازدواج است.

 

170 صفحه فونت 14 فایل ورد منابع فارسی و عربی دارد قیمت:6,500تومان

 

پس از پرداخت (از قسمت تبلیغات روش پرداخت را ببینید) میتوانید دانلود کنید

اگر مطلب مورد نظر خود را در این سایت پیدا نکردید میتوانید از قسمت سفارش پروژه جدید یا تماس با ما کار تحقیقی خود را به ما سفارش دهید

 

هیچ یك از مكاتب بشری نمی توانند درباره چگونگی آفرینش انسان و عالم، پاسخ دقیق و روشنی را ارائه بدهند. علت این است كه نگاه و دید بشر محدود است و گذشته بسیار دور و آینده دور را نمی تواند، ببیند.
به طوری كه بشر می تواند پیرامون چیزی نظر بدهد كه آن را در آزمایشگاه خود گرد آورد و پس از 1 الی 10 بار آزمایش و تست بتواند پیرامون آن نظر دقیق و قطعی علمی بدهد.
انسان به تنهایی نمی تواند، بدون كمك وحی چگونگی آفرینش خود و عالم هستی را درك كند چون در این باره سخن، فراوان است. تنها جواب محكم و دقیقی را كه ما می توانیم درباره چگونگی آفرینش انسان و عالم بگیریم فقط از طریق وحی و قرآن كریم و بیانات ائمه معصومین (علیهم السلام) است.
• خداوند در قرآن كریم می فرمایند : ما به تحقیق آدم ابوالبشر را از خاك پاك آفریدیم .
سوره مؤمنون آیه 12  

 

  فلسفه آفرینش :

به طور كل این فكر كه عالم چگونه بوجود آمده و فلسفه آفرینش انسان چیست، همیشه فكر انسان را به خود مشغول كرده است. حال انسان اگر بخواهد فلسفه آفرینش انسان را بررسی كند، باید ابتدا فلسفه آفرینش عالم را برای او معلوم شود.
اگر انسان به قرآن كریم و روایات ائمه معصومین (علیهم السلام) نیك بنگرد، می بیند كه خدا در قرآن كریم و ائمه در روایات معتبر خود فرموده اند، عالم فلسفه وجودی و آفرینش آن تكامل است.
به طور كل سیر عالم به سوی تكامل است كه ما این سیر تكاملی را می توانیم در روی زمین از نباتات و گیاهان گرفته تا تمام موجودات، مشاهده كنیم.
• عمل موجود ذی الشعور برای یكی از این سه هدف می باشد :
1 – برای نفع خود
2. برای نفع خود و دیگری
3 – برای نفع دیگری
در مورد خداوند 2 مورد اول متصور نیست و محال است ، چرا كه خداوند بی نیاز مطلق است و خداوند برای به تكامل رسیدن انسانها، انسان را آفرید و زمینه های تكامل را برای او فراهم كرد. پس فلسفه آفرینش انسان كه جزئی از عالم است، از فلسفه آفرینش عالم جدا نیست. انسان برای رسیدن به كمال آفریده شده است، كه كمال او در بندگی خداوند است.  

 

  موضوع : اهداف ازدواج :

معمولاً هدف از ازدواج مختلف است ولی به طور كلی تقریباً سه محور اهداف مشتركی را می توان بیان كرد.
1 – نجات از سرگردانی و تشكیل خانواده
2 – ارضای نیاز جسمانی
3 – تداوم نسل
* خداوند در قرآن كریم می فرمایند : برای شما همسرانی آفریدیم تا با آنها انس بگیرید.
* امام علی (علیه السلام) در این باره می فرمایند : تزویج كنید كه سنت رسول خدا است
* امام رضا (علیهم السلام) در این باره می فرمایند :‌هیچ كس فایده ای بدست نیاورد، كه بهتر از همسر شایسته باشد. همسری كه وقتی به او نگاه می كند، شادمانش می گرداند و درغیاب او نفس خودش و مال او را نگهداری می نماید.
علاوه بر این ویژگی ها، انسان های مؤمن و معتقد ویژگی های دیگری را نیز در نظر می گیرند ، آنه علاوه بر اینكه یك زندگی مشتركی را می پذیرند و مسؤولیت فردی و اجتماعی را برعهده می گیرند، سعی می كنند به واسطه این ازدواج از گناه به دور باشند و با عمل شایسته و صالح به خدا نزدیكتر شوند.
• پیامبر (صلی الله علیه و آله) می فرمایند : وقتی اراده كنم تمام خوبیهای دنیا و آخریت را برای شخص مسلمان جمع كنم به او قلبی خاشع و زبانی ذكر و بدنی كه بر بلاها صابر باشد، عطا می كنم و همسر مؤمنی به او می دهم كه هر وقت به او نگاه می كند خشنودش سازد و در غیاب او حافظ نفس خویش و مال او باشد.  

قیمت قبلی : 80000 ریال

قیمت جدید : 6500 تومان  |   جهت خرید محصول بر روی تصویر روبرو کلیک نمایید :

خرید آنلاین این مطلب

0 نظر
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *