فروشگاه

توضیحات

نقش سازماندهی مشاغل کاذب (دستفروشی)  در امنیت اجتماعی شهری

 

نظم و امنیت اجتماعی از جمله مباحثی است که در طبقه بندی موضوعات جامعه شناختی نقطه مقابل جامعه شناسی

تغییرات اجتماعی قرار دارد. امنیت از جمله مهمترین و اصلی ترین نیاز های هر انسان به شمار می رود که فقدان آن می تواند زندگی فرد را دچار تهدید نماید.

اهمیت امنیت از آنجا مطرح می شود که هیچ انسانی قادر به تامین امنیت کامل نیست،

بنابراین در اجتماعی زندگی می کند که بتواند با همیاری دیگران امنیت را به حوزه اجتماع برگرداند. (عطارزاده، ۱۳۹۹ ص ۱۴)

ارایه تعریف واحد و مشخصی از امنیت مشکل بود و خصیصه ذاتی و ماهوی امنیت پیچیدگی خاصی دارد.

به طور کلی می توان امنیت راحفاظت جامعه و ارزشها و نهادهای آن در برابر تهدیدات اعم از داخلی و خارجی

،تهدیداتی که بقای نظام های سیاسی و نظام شهروندی و شیوه زندگی آحاد جامعه را مختل می کند و موجودیت آنها را به خطر می اندازد، تعریف نمود.(ابراهیمی مقدمیان)

امنیت دارای اشکال و صور مختلف بوده و در این میان امنیت اجتماعی شهرها از جمله مهمترین و مطرح ترین نوع امنیت ها به شمار می رود.

لطفا دقت کنید فقط ۳ فصل اول این پایان نامه دانلود میشود (فصل۴و۵ ندارد)

۱۰۲صفحه فایل ورد فونت ۱۴  منابع دارد  قیمت سه فصل:۹۸۰۰

  

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید

 

مشاغل کاذب شهری به آن دسته از مشاغل شهری گفته می شود که اولاً به شکل مستقیم وغیر مستقیم کمکی به افزایش بهره وری نهایی کار تولیدی نکنند، ثانیاً حذف آنها تاثیربسزایی در نیازمنذیهای تولید و توزیع خدمات و کالا نداشته باشد، در پاره ای از موارد حذف اینگونه مشاغل از صحنه تولید و توزیع کالا و خدمات باعث افزایش بهره وری نهایی کار تولیدی خواهد شد. (صرامی، ۱۳۷۴ ص ۱۲)

مشاغل کاذب در کلان شهرها گذشته از آسیب های اقتصادی فراوان، پیامدهای اجتماعی و روانی زیادی به دنبال دارد.

در جوامعی که نرخ اشتغال به کار در بخش مشاغل غیررسمی و کاذب بالا است، افراد برای فرار از بیکاری و تامین اقتصاد زندگی به انجام هر کاری تن در می دهند، امکان دارد که از کارهایی که پیدا کرده اند، رضایت نداشته باشند و نارضایی از کار هم کیفیت کار را پایین می آورد و هم به فشار روحی و عصبی آنها منجر می گردد،  در نتیجه فردی خواهد شد که تقریباً رفتار نامتعادلی دارد، لذا این احتمال وجود دارد که رفتارهایی را مرتکب شود که امنیت جامعه را تهدید و تحت الشعاع قرار دهد.

بنابر گزارش های رسمی مرکز پلیس لندن حداقل طی دهه ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵، بیش از یک سوم بازداشت شدگان و افرادی که اقدام به رفتارهای خشونت آمیز نموده و امنیت منطقه یا محله خود را محدود ساخته اند از داشتن شغل مناسب بی بهره بودند و عمده آنها درگیر مشاغل کاذب بوده اند.(گزارش مرکز پلیس لندن، ۲۰۰۷)

همچنین روابط عمومی نیروی انتظامی کشورمان نیز در گزارشی که در سال ۱۳۸۷ منتشر نموده است مطرح ساخته است که ردپای ۳۶% موارد سرقت های مکشوفه، به مناطق حاشیه ایی شهرها اختصاص داشته که از جمله مختصات و ویژگیهای این مناطق حاشیه ای را می توان به موضوع اشتغال غیررسمی کارکنان این حوزه اشاره نمود. (گزارش روابط عمومی نیروی انتظامی، ۱۳۹۷)

به عقیده دیوید جوتر، صاحبان مشاغل کاذب نوعی فرهنگ بزه و جرم را از نسلی به نسل دیگر منتقل می سازند. این انتقال فرهنگ جرم و خرده فرهنگ بزهکاری معمولاً در لایه های پایین و پنهان صورت گرفته و تنها از پیامدهای آن می توان پی به این موضوع برد.

در مقابل فریبرز رئیس دانا، معتقد است که در میان توده افرادی که به مشاغل غیررسمی و کاذب می پردازند، افراد شریف و آبرومند زندگی می کنند که به دنبال ارتکاب جرم نیستند.(عطارزاده، ۱ ص ۱۷)

به نظر می رسد سازماندهی و ساماندهی مشاغل غیررسمی و کاذب می تواند هم به عنوان فرصتی برای مسولان محلی و برنامه ریزان و مدیران شهری در افزایش امنیت و کاهش ناامنی جلوه گر شود و هم فرصت مناسب برای اشتغال گروهی از افراد بی بضاعت و سرمایه مالی کمتر تشکیل می دهد و فراهم می آورد.(گلوشتاین، ۲۳)

در واقع ساماندهی مشاغل غیررسمی می تواند فرصت همکاری و هماهنگی بیشتری را با نهادهای قانونی نظیر، نیروی انتظامی، شهرداری و نظایر آنها فراهم آورد و از سویی دیگر احساس امنیت در شهروندان ارتقا و افزایش دهد.

در مورد بازارچه و سامان دادن به دستفروشان در سطح شهر که منجر به شلوغی در معابر و پیاده روها و گذرگاه که منجر به سدمعبر و هزاران مشکلات به وجود آورده در حین تحقیق به بازارچه جنت در منطقه ۵ برخورد کردم و بررسی های به عمل آمده و مصاحبه با فروشندگان و خریداران حاکی از آن داشت که در این مکان اجناس توزیع شده زیر نظر مسئولین بازارچه توزیع می شود و خریداران با اطمینان خاطرخرید می نمایند ولی در مناطق مختلف که اجناس ارائه شده نه در مکان مناسب و نه با نظارت ارگان یا نهادی توزیع می شود افراد بی بضاعت به دلیل درآمد کم راغب به خرید از دستفروشان می باشند در حالی که چون این افراد (دستفروشان) وابسته به هیچ نهاد و ارگانی نبوده و اجناس توزیع شده معلوم نیست از کجا تهیه و توزیع می شود که این مسئله دلیل سرقتی بودن و نامرغوب بودن اجناس می باشد از طرفی اگر خریدار در موقع خرید از نظر سایز و کیفیت جنس خریداری شده را بررسی نمی کند و هیچگونه تضمینی وجود ندارد که بتواند مرجوع یا تعویض نماید.

اگر دولت به کمک شهرداری و اماکن بتواند در تمام مناطق شهرهای بزرگ از جمله تهران بازارچه هایی مانند بازار جنت ایجاد نماید و دستفروشان را با نظارت دقیق  و بررسی اجناس توزیع شده در این مکان ها حمایت نماید و ماهیانه مبلغی به عنوان هزینه های بازارچه دریافت نماید و تمامی افراد فعال را شناسایی و کارت شناسایی صادر نماید و فعالیت شان با نظارت مسئولین انجام گردد و خریداران با اطمینان کامل خرید نمایند و از سد معابر و پیاده رو ها جلو گیری شود جلوی هرج و مرج گرفته می شود.

۱-۳-اهمیت و ضرورت انجام تحقیق:

هرچند جرم و جنایت دارای ریشه­های اجتماعی، اقتصادی و جز اینهاست ولی نقش فضا را در کاهش یا تشدید جرایم نباید فراموش کرد. شناسایی فضاهای جرم­خیز و علل کالبدی آن در شهر ضروری است تا بتوان براساس شرایط محلی با وقوع جرم مبارزه نمود. به لحاظ نظری کاهش انگیزش جرم برتر از کاهش امکان جرم است، اما به دلیل اینکه دستیابی به اولی دشوار است، اغلب دومی به کار گرفته می­شود. طراحی شهری نمی­تواند برانگیزه جرم یا درک امنیت تأثیر بگذارد، تنها می­تواند شرایط از پیش تعیین شده­ای را برای درک محیط امن­تر ایجاد نماید.

    روش­های اخلاقی ـ نظارتی و یا موقعیتی ـ مکانی ممکن است به صورت اختیاری و منطقی محیط­های متفاوتی را به وجود آورند برنامه­ریزی و طراحی شهری نقش مهمی را در ایجاد امنیت یا ناامنی فضاهای شهری برعهده دارد. یک برنامه و طرح مناسب می­تواند کمک مؤثری در ایجاد آسایش، آرامش و عدم بروز جرایم در فضاهای شهری باشد. شهرهای ایران نیز مانند سایر شهرها دارای معضلاتی هستند که بازنگری در برنامه­ریزی و طراحی آن­ها و انجام اصلاحاتی در ساختار فیزیکی می­تواند به کاهش جرایم کمک نماید.

 اهمیت و ضرورت انجام این تحقیق از انجا ناشی می شود که با شناسایی موارد بر هم زننده امنیت اجتماعی در شهر ها توسط دستفروشان و صاحبان مشاغل کاذب ، می توان نسبت به رفع این موانع چاره اندیشی نمود و  با شناسایی این موانع امید است تا بتوان گره های کور موجود بر سر راه تامین امنیت را شناسایی و با ارائه راهکارهای مقتضی نسبت به برطرف ساختن این مشکلات اقدام نمود. از سویی دیگر با بررسیهای به عمل امده مشخص گردید که تاکنون تحقیقات معدودی برای شناسایی نقش سازماندهی مشاغل کادب و دستفروشان در تامین امنیت شهری انجام شده است و از این نظر نوعی خلا تئوریک مشاهده می شود. لذا لازم است تا با انجام پژوهشی منسجم به بررسی این موضوع پرداخته شود.

۱-۴-اهداف تحقیق:

هدف اصلی و کلی  این تحقیق بررسی  و مطالعه نقش سازماندهی مشاغل کاذب (دستفروشی)  در امنیت اجتماعی شهری می باشد.

۱-۴-۱-اهداف فرعی :

۱-   تعیین رابطه بین تراکم جمعیت دستفروشی و امنیت اجتماعی شهری از دیدگاه دستفروشان بازارچه جنت

۲-   تعیین فهرستی از مشکلات و ناهنجاریهای اجتماعی ناشی از حضور دستفروشان در بازارچه جنت

۳-   تعیین فهرستی از مشاغل غیر رسمی موجود در بازارچه جنت

۴-   تعیین رابطه بین ساماندهی دستفروشان و امنیت اجتماعی شهری از دیدگاه دستفروشان بازارچه جنت

۵-   ارایه پیشنهادات و راهکارها جهت افزایش ضریب امنیت اجتماعی شهری در راستای ساماندهی دستفروشان

۱-۴-۲-اهداف ارمانی پژوهش:

۱- ساماندهی به دستفروشان در معابر و گذرها

۲-نظارت ادارات ذی ربط از سد معبر معابر عمومی

۳-ایجاد بازارچه های دستفروشان در تمام مناطق تهران و حومه

۴-نظارت مستقیم مسول بازارچه ها در مورد تهیه و توزیع اجناس از طرف دستفروشان

۵-امکان دسترسی خریداران برای تهیه اجناس و تعویض در صورت معیوب بودن

۶-جلوگیری از فضای نا به سامان معابر و گذرگاه ها

۷-برخورد با افرادی که اجناس بدون فاکتور ارائه می نمایند

۸-استفاده از مکان های شهرداری که از آنها استفاده بهینه به عمل نمی آید

۹-ایجاد امنیت شغلی برای دستفروشان و همچنین جلوگیری از ازدحام مردم در معابر

۱-۴-۳- هدف کاربردی:

از طریق  انجام این پژوهش و نتایج و یافته های ان می توان ضمن شناسایی مهمترین چالشها و مشکلاتی که دستفروشان برای امنیت اجتماعی شهری ایجاد می کنند ، به ارایه راهکارهای اجرایی برای سازماندهی  و ساماندهی دستفروشان ارایه نمود.

نتایج و یافته های این تحقیق می تواند مورد استفاده سازمانها و دستگاههای زیر قرار گیرد:

۱-   شهرداری تهران

۲-    نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

۳-   وزارت کشور

۴-   سازمان بهزیستی

۱-۵- سوالات تحقیق:

۱-   ایا بین تراکم جمعیت دستفروشی و امنیت اجتماعی شهری در بازارچه جنت  رابطه معنادار وجود دارد؟

۲-    ایا بین ساماندهی فیزیکی دستفروشان و امنیت اجتماعی در بازارچه جنت رابطه معنادار وجود دارد؟

۳-   ایا بین سطح تحصیلات دستفروشان و امنیت اجتماعی شهری در بازارچه جنت  رابطه معنادار وجود دارد؟

۴-   ایا بین تعداد ساعات کار دستفروشان و امنیت اجتماعی شهری در بازارچه جنت رابطه معنادار وجود دارد؟

۵-   ایا بین سابقه کار دستفروشی ( مدت زمان ) و امنیت اجتماعی شهری در بازارچه جنت رابطه معنادار وجود دارد؟

۶-   ایا بین نوع مشاغل دستفروشان و امنیت اجتماعی شهری در بازارچه جنت رابطه معنادار وجود دارد؟

۷-   ایا بین وضعیت تاهل دستفروشان و امنیت اجتماعی شهری در بازارچه جنت رابطه معنادار وجود دارد؟

-۱۰- جامعه اماری تحقیق:

جامعه اماری دراین تحقیق عبارتست از کلیه دستفروشان بازارچه جنت که تحت نظارت شهرداری منطقه ۵ تهران می باشند و در زمان این تحقیق به کار دستفروشی مشغول بوده اند.

می باشد.

نمونه گیری به روش هدفمند و از میان دستفروشان و صاحبان مشاغل کاذب در محدوده جغرافیایی بازارچه جنت انجام شده است.

حجم نمونه

نمونه ، معمولا گروهی از افراد جامعه است که معرف آن جامعه بوده  و کم و بیش ویژگی های افراد جامعه را داراست.

برای محاسبه حجم نمونه در هر تحقیق با توجه به امکانات محقق و نوع تحقیق می‌توان اقدام نمود. در این پژوهش به منظور تعیین تعداد مناسب افراد نمونه که بتوانند معرف جامعه‌ آماری باشند از روش زیر استفاده می‌شود.

برای محاسبه حجم نمونه می‌توانیم از فرمول زیر (فرمول کوکران) استفاده کنیم.

که در این فرمول

N = حجم جامعه آماری (چند نفر)= ۳۰۰ نفر کل تعداد دستفروش  بازارچه جنت اباد

T=Z= اندازه متغیر در توزیع طبیعی که برابر با ۹۶/۱ است.

P= درصد توزیع صفت در جامعه که برابر با ۵% در نظر گرفته می شود

q= درصد افرادی که فاقد آن صفت در جامعه هستند که برابر با ۵% در نظر گر فته می شود.

d= تفاضل نسبت واقعی صفت در جامعه که برابر با ۵% در نظر گرفته می شود.

لذا با قرار دادن اعداد فوق در این فرمول تعداد نمونه مورد نیاز در این پژوهش به روش زیر محاسبه می‌گردد.

تعداد ۸۴ نفر از دستفروشان و صاحبان مشاغل کاذب  به عنوان نمونه تحقیق انتخاب شدند.

۱-۱۱- ابزار جمع اوری اطلاعات :

ابزار گردآوری اطلاعات در این پژوهش پرسش نامه محقق ساخته ای است که از دو بخش تشکیل شده است . در بخش نخست تحقیق ویژگیهای دموگرافیک پاسخگویان نظیر سن ، تحصیلات ، میزان درامد ، سابقه دستفروشی، نوع دستفروشی ونظایر ان را مورد سنجش قرار می دهد.  در بخش دوم پرسش نامه به طرح سوالات اصلی تحقیق اختصاص دارد که به بررسی نقش سازماندهی مشاغل کاذب در امنیت اجتماعی شهری می پردازد………………………….

بلافاصله بعد از پرداخت موفق میتوانید فایل کامل (فقط فصل ۱و ۲ و ۳ لطفا در خرید خود دقت کنید ) این پروژه را با سرعت و امنیت دانلود کنید

 

نقد وبررسی

نقد بررسی یافت نشد...

اولین نفر باشید که نقد و بررسی ارسال میکنید... “نقش سازماندهی مشاغل کاذب (دستفروشی) در امنیت اجتماعی شهری”

نقش سازماندهی مشاغل کاذب (دستفروشی) در امنیت اجتماعی شهری

0 نقد و بررسی
وضعیت کالا : موجود است.
شناسه محصول : 619

نقش سازماندهی مشاغل کاذب (دستفروشی) در امنیت اجتماعی شهری

قیمت : تومان15,000