فروشگاه

توضیحات

بیمه دریایی و مقررات ناظر بر آن

چکیده :

با توجه به این که در زندگی روزانه افراد سلامت و دارایی آنان را خطرات بیشماری احاطه کرده انسانها به بیمه خود و دارایی هایشان علاقمند بوده تا از این سیل خطرات ایمن باشند و در اسایش و فراغ بال به اعمال خود بپردازند

و با توجه به اینکه امروزه حدود ۸۰% تجارت خارجی به واسطه مسیر های

دریایی انجام میشود و بیمه حمل و نقل دریایی نیز یکی از قدیمی ترین بیمه های موجود است از جایگاه ویژه ای برخوردار است و واژه بیمه در حقوق ایران ناشی از بیم از حادثه و خسارت بوده

در این مقاله تعهدات و تکالیف بیمه گر و بیمه گذار ، شرایت جبران خسارات ، اصول اساسی حاکم بر بیمه ، خصوصیات بیمه حمل و نقل دریایی و… را برسی میکنیم و در ابتدا نیز از بیمه ، حقوق بیمه صحبت کرده و النهایه موارد فوق الذکر را به تفسیر شرح خواهیم داد.

 

۲۰ صفحه فایل ورد (Word) فونت ۱۴ منابع دارد قیمت ۶۹۰۰ تومان 

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید

انجام پروپوزال،مقاله و پایان نامه حقوق در کوتاهترین زمان با موضوعات خاص شما. منتظر تماس شما هستیم

 

 

حقوق دریایی ایران متأسفانه کمبودهای فراوانی دارد از جمله اینکه مسائلی راجع به مقررات کار دریایی و بیمه دریایی و ایین دادرسی دریایی که درمتن قانون تصویب آنها به آیین نامه ارجاع شده همچنان نارساست (دریاباری ۱۳)(۱)

جایگاه بیمه دریایی در تقسیم بندی انواع بیمه ها :

امروزه بیمه های متعددی وجود داراد به نحوی که دیگر کمتر خطر وتحدیدی را میتوان یافت که شمول بیمه نباشد و اکثر قریب به اتفاق ریسک ها را بیمه پوشش میدهد ، ولی بیمه ها را میتوان در یک دسته بندی کلی قرار داد .

قرار دادها بیمه بر اساس طبیعت تعهدات قرار دادی بیمه گر و بیمه گذار به بیمه خسارت و بیمه اشخاص تقسیم میشوند ، در بیمه خسارت تعهدات بیمه گر بسته به خسارت وارده در حادثه متفاوت خواهد بود در واقع هدف بیمه خسارت

حفظ سقف دارایی بیمه گذار است و چنانچه این دارایی به لحاظ صدمه به صدمه به اموال بیمه گذار یا افزایش بدهی او به واسطه مسئولیت در قبال ثالث کاهش یابد بیمه گر مکلف خواهد بود کاهش دارایی را ترمیم کند . در مقابل بیمه اشخاص معمولا ارتباطی به میزان دارایی بیمه گر و کسری دارایی او در پی بروز خطر موضوع بیمه ندارد و بیمه گر متعهد میشو…………….

بیمه دریایی و مقررات ناظر بر آن

۲- اصل غرامت:

اگر در بیمه شرط شود که پس از وقوع حادثه چیزی بیشتر از خسارات وارده به بیمه گذار پرداخت شود، این شرط مقتضای عقد بیمه را تغییر داده و آن را تبدیل به قمار و شرط بندی می کند. هدف اصلی از انعقاد بیمه، ایجاد تأمین برای بیمه گذار است.

بر این مبنا بیمه نباید به صورت منبع درآمدی برای بیمه گذار درآید و باعث شود که وضعیت مالی بیمه گذر پس از وقوع حادثه ی مورد بیمه مساعدتر از قبل شود. (شیبانی، ۱۳۵۲، ۱۵) (۱)

در حقوق ایران نیز ماده ۱۹ قانون بیمه در همین راستا اعلام می دارد: « مسئولیت بیمه گران در عقد بیمه عبارت است از تفاوت قیمت مال بیمه شده بلافاصله قبل از وقوع حادثه با قیمت باقی مانده آن بلافاصله بعد از حادثه.» .

بیمه دریایی و مقررات ناظر بر آن

۳- اصل حسن نیت:

۱-شیبانی، احمد علی، تاریخچه پیدایش و تحول بیمه، انتشارات مدرسه عالی بیمه، ۱۳۵۲ ه.ش

۲- دانل، مارگریت، حسن نیّت، ترجمه ی غلام علی سیفی ومنصور امینی، مجله ی کانون وکلا، ۱۳۷۵ ه.ش

وجود حسن نیت در تمام قراردادها لازم است اما بر حسب ماهیت قرارداد، درجه نیاز حسن نیت نیز می تواند متفاوت باشد. قرارداد بیمه از جمله قراردادهایی است که وجود حسن نیت در آن اهمیت بسیار دارد. (سیفی و امینی، ۱۳۷۵، ۱۹۴)(۲) این به عهده ی بیمه گراست که سوء نیت بیمه گذار را اثبات نمایند، زیرا اوست که به اسناد توسل جسته و امری را ادعا میکند.(همان) بیمه گر وبیمه گذار هر دو نیز باید دارای حسن نیت باشند ولی در کشورهای مختلف تاکید بر بیمه گر وبیمه گذار متفاوت است.

در بریتانیا این وظیفه غالباً در ارتباط با اعمال بیمه گذاران بررسی میشود. درحقوق ایران نیز با توجه به قانون بیمه ی ۱۳۱۶، به نظرمی رسد تأکید بر اجرای این اصل و اعمال ضمانت اجراهای آن بیشتر راجع به بیمه گذار است.

۴- اصل اتکایی:

نظامی که در آن بیمه گر صادر کننده بیمه را قادر میسازد با توجه به توان و زخایر خود برخی از ریسکها را به حسا ب خود نگه دارد و مازاد بر ان را بین بیمه گران اتکایی تقسیم کند

خصوصیات بیمه حمل و نقل دریایی:

قرارداد بیمه ی دریایی کالا از دیدگاه حقوقی، متکی بر اصول حقوقی فرمانروا بر همه قرارداد هاست (رعایت مفاد ماده ۱۹۰ ق.م و مواد ۱۱ و ۱۲ و ۱۸ قانون بیمه)، ولی افزون بر این ها، قرارداد بیمه حمل و نقل از چند ویژگی برخوردار است که اشاره ب…………………..

 

منابع:

۱) بابائی ، ایرج حقوق بیمه انتشارات سمت، تهران چ ۶

۲) فالگر، آرتور، نکاتی پیرامون قانون بیمه دریایی، ترجمه ی دایره تحقیق نمایندگی آسیا، ماهنامه صنعت حمل ونقل شماره۱۱

۳) کاتوزیان، ناصر، اعمال حقوقی، انتشارات بهمن برنا، چاپ اول، ۰ ه.ش

۴) شهیدی، مهدی، حقوق مدنی ۳ تعهدات، انتشارات مجد، چاپ اول، ۱۳ ه.ش

۵) صادقی، امیر، حقوق زیان دیدگان و بیمه شخص ثالث، جلد اول، انتشارات دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، ۱۲ ه.ش

۶) هوشنگی، محمد،۱۳۶۹ بیمه حمل و نقل کالا شرکت سهامی بیمه ایران تهران چ۱

۷) کریمی، آیت، بیمه های اموال ومسئولیت، جلد اول، انتشارات دانشکده امور اقتصادی تهران، چاپ دوم، ۱۷ ه.ش

۸) حیاتی ، محمد ۱۳۷۹ حقوق بیمه ، بیمه مرکزی ج.ا.ا. ، تهران ، چ۲

۹) کریمی، آیت، کلیات بیمه، جلد اول، انتشارات زیبا،۳ ه ش

۱۰) صالحی، جانعلی، حقوق بیمه، انتشارات ………………………

 

بلافاصله بعد از پرداخت موفق لینک دانلود این پروژه فعال خواهد شد.

 

نقد وبررسی

نقد بررسی یافت نشد...

اولین نفر باشید که نقد و بررسی ارسال میکنید... “بیمه دریایی و مقررات ناظر بر آن”

بیمه دریایی و مقررات ناظر بر آن

0 نقد و بررسی
وضعیت کالا : موجود است.
شناسه محصول : 1514
بیمه دریایی و مقررات ناظر بر آن

قیمت : تومان19,500